Wzgorza Wuleckie Pomnik 2011

Wzgorza Wuleckie Pomnik 2011

Postprzez Twardy 3 lis 2010, o 18:53

Ponizej artykul.Ciesze sie ze powstanie tam pomnik,tym bardziej ze Rajd tam bywa,to znaczy ze uczestnicy 11 RK beda mogli juz zobaczyc to miejsce uporzadkowane a nie jak do tej pory smutne.I niszczone przez wandali i ukrainskich nacjonalistow-pamietacie-kiedys Wiktor przyslal zdjecia jak ten pomnik byl popisany napisami i kilka slow napisal.Uroczyste otwarcie w lipcu 2011-moze ktos zechce podjechac? Chyba ze z RK 11 juz nowy monument zobaczy na trasie,pozdrawiam,Twardy.
Powstanie pomnik Profesorów Lwowskich


Na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie powstanie pomnik poświęcony pomordowanym tu Polakom, głównie profesorom lwowskich uczelni. To wspólna inicjatywa władz Lwowa i Wrocławia.

Monument autorstwa prof. Aleksandra Śliwy z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych przedstawia bramę zbudowaną z granitowych bloków, z wyrytym na każdym z nich numerem przykazania. Za bramą rzeźbiarz umieścił ścianę, w której znajduje się kolejne przejście z przybitą nad nim kartką z napisanym ręcznie w języku niemieckim rozkazem "rozstrzelać". Poświęcenie i odsłonięcie pomnika przewidziano na lipiec 2011 roku, kiedy przypada 60. rocznica mordu. Urząd Miejski we Wrocławiu zadeklarował przekazanie na ten cel 900 tys. złotych. Pozostałe 500 tys. zł będzie pozyskane ze zbiórek publicznych. Dlatego podczas uroczystości Wszystkich Świętych na kilkunastu wrocławskich i dolnośląskich cmentarzach odbywała się zbiórka pieniędzy na pomnik we Lwowie. Zaangażowanie mieszkańców Dolnego Śląska w budowę nie jest przypadkowe, wszak po II wojnie osiedliło się tu wielu Polaków ze Lwowa, w tym także naukowców, którzy zasilili kadry Uniwersytetu Wrocławskiego.
Tydzień po wybuchu wojny między III Rzeszą a Związkiem Sowieckim, 30 czerwca 1941 roku do Lwowa wkroczyła armia hitlerowska. W nocy z 3 na 4 lipca aresztowano naukowców na podstawie przygotowanych wcześniej list proskrypcyjnych. Wśród zatrzymanych było wielu obrońców Lwowa z 1918 roku. Aresztowań dokonywało komando SS-Brigadenführera Eberharda Schöngartha, zbrodniarza wojennego. Na Wzgórzach Wuleckich zamordowano niemal natychmiast 25 profesorów z Uniwersytetu Jana Kazimierza, Politechniki Lwowskiej, Akademii Handlu Zagranicznego, Akademii Medycyny Weterynaryjnej i Wyższego Seminarium Duchownego. Rozstrzelano również przedstawicieli rodzin oraz osoby, które przebywały w domach profesorów podczas ich aresztowania (Niemcy aresztowali i zabijali głównie mężczyzn, którzy ukończyli 18 lat). Wśród zamordowanych znaleźli się m.in.: prof. Antoni Cieszyński, twórca polskiej stomatologii, prof. Roman Longchamps de Berier, prawnik, prorektor Uniwersytetu Jana Kazimierza (razem z nim zostali zamordowani także jego trzej dorośli synowie), prof. Antoni M. Łomnicki, prorektor Politechniki Lwowskiej, współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej. 12 lipca zamordowany został matematyk prof. Kazimierz Bartel, były premier polskiego rządu. W październiku 1943 roku Niemcy wydobyli z mogiły zamordowanych, zabrali znajdujące się przy nich dokumenty, a ciała ułożyli w stos i podpalili. Prochy rozsypano po okolicznych polach.
Marek Zygmunt
Avatar użytkownika
Twardy
 
Posty: 1516
Dołączył(a): 18 kwi 2009, o 05:55
Lokalizacja: Polska
Imię: Wojciech
Nazwisko: Twardy
Wpisz markę posiadanego\ulubionego motocykla: Yamaha Fazer FZ 6 S
gadu: 6513592
tlen: 0

Re: Wzgorza Wuleckie Pomnik 2011

Postprzez Twardy 19 mar 2011, o 21:35

Za informacja PAP-u,Pomnik najprawdopodobniej odsłonięty będzie dn 3 lipca 2010'.
Avatar użytkownika
Twardy
 
Posty: 1516
Dołączył(a): 18 kwi 2009, o 05:55
Lokalizacja: Polska
Imię: Wojciech
Nazwisko: Twardy
Wpisz markę posiadanego\ulubionego motocykla: Yamaha Fazer FZ 6 S
gadu: 6513592
tlen: 0


Powrót do OGŁOSZENIA I AKTUALNOŚCI

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

cron