Pisma z grzywną z Białorusi dot.X RK

Pisma z grzywną z Białorusi dot.X RK

Postprzez ratcop 1 cze 2014, o 10:10

Witam serdecznie. Chciałbym się podzielić ostatnimi informacjami i uzyskać jakiekolwiek zwroty w temacie otrzymywanych ostatnio ( w dn.28.05.2014) z Białorusi pism nakazujących zapłatę kary w kwocie po przeliczeniu ok. 4500 zł. Otrzymuję te pisma uczestnicy X RK (wiem o trzech takich osobach).
Pisma napisane są w języku białoruskim i prawdopodobnie dotyczą cła za motocykl, którym użytkownik poruszał się w trakcie X RK na Białorusi.

Tutaj skan pierwszej strony takiego pisma:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c39 ... c066d.html

Za jakiekolwiek odpowiedzi lub rady będę wdzięczny, pozdrawiam MAriusz:)
Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. – Józef Piłsudski
ratcop

Imię: Mariusz
Nazwisko: Jaszczur
gadu: 6405254
tlen: 0

Re: Pisma z grzywną z Białorusi dot.X RK

Postprzez magdafagda 1 cze 2014, o 17:16

Witam,
Ja również otrzymałam takie pismo z XII Rajdu sprawę zakomunikowałam p. Komandorowi Rajdu który sprawę przekazał Ministerstwu Spraw Zagranicznych
Nie otrzymałam żadnego potwierdzenia załatwienia sprawy (tylko ustne), lecz jadąc w XIII Rajdzie nie miałam żadnych problemów przy przekraczaniu granic na Białorusi czy też w krajach złączonych z nią unią celną czy czymś w tym stylu, nie wiem dokładnie jak to bardzo jest połączone
Pozdrawiam Magdalena
magdafagda

Imię: Magdalena
Nazwisko: Urban
gadu: 0

Postprzez Twardy 1 cze 2014, o 18:22

Wysłałem na priv pytanie do ciebie Ratcop,jak cos odbierz.
Twardy

Imię: Wojciech
Nazwisko: Twardy
Wpisz markę posiadanego\ulubionego motocykla: Yamaha Fazer FZ 6 S
gadu: 6513592

Postprzez fajerstarter 1 cze 2014, o 18:47

a to poleconym idzie? bo ja tez coś poleconym dostałem ale palę głupa i nie odbieram bo boje się że to jakiś komornik albo mandaty z fotoradarów
fajerstarter

Imię: Fajer
Nazwisko: Starter
Wpisz markę posiadanego\ulubionego motocykla: HONDA VARADERO1000 honda 900rr fireblade
gadu: 7832933

Postprzez ratcop 1 cze 2014, o 19:35

Twardy dziękuję za pomoc, skontaktowałem się z Twoim znajomym. Z relacji znajomych pisma są polecone i dziwi mnie, że tak długo szły do adresatów-prawie 4 lata. O zaistniałej sytuacji powiadomiono p. Wiktora. Pozdrawiam MAriusz:)
Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. – Józef Piłsudski
ratcop

Imię: Mariusz
Nazwisko: Jaszczur
gadu: 6405254

Postprzez Twardy 1 cze 2014, o 20:40

Dobrze wiedzieć więcej,ciekawe co zrobi NieRadek , jaka będzie odpowiedź urzędasów? Warto wiedzieć o co chodzi-przed rajdem.By nie było że Polak mądry po szkodzie...tylko przed.

By nie było żadnych niedomówień trzeba mieć gwarancje na papierze w tej sprawie.

Czekamy na ważne i wiążące decyzje-bo sprawa może być poważna,zależy jak zostaniemy potraktowani przez własnych urzędasów,czy będą nas rzetelnie bronić,wyjaśniać tę kwestię,czy też oleją.

I co wtedy ???
Twardy

Postprzez Ogg_v2 2 cze 2014, o 16:41

To też się odmelduję, że dostałem podobne pismo 28 maja, a mój brat jakiś tydzień wcześniej. Obaj byliśmy na X RK. O sprawie poinformowaliśmy Komandora, a on, jak już było pisane, miał przesłać to do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wiktor zaznaczył tylko, żeby chwilowo nie wybierać się do Rosji czy Białorusi. Mówił, żeby się nie przejmować i, że sprawa powinna być załatwiona najpóźniej do startu Rajdu.
Pozdrawiam
Grzesiek
Ogg_v2

Imię: Grzesiek
Nazwisko: Gliniak

Postprzez Twardy 2 cze 2014, o 18:42

Koledze zapodałem zdjęcie dokumentu,oto jego odpowiedź w tym temacie,zna język.

Cześć Wojtku.

Poczytałem i niestety masz rację.

Z pisma wynika jasno, że przy przekraczaniu granicy nie została złożona deklaracja celna na czasowy wwóz środka transportu ( możliwe, że w większej grupie motocykli przez nieuwagę nie został druczek wypełniony czy oddany).

Zapewne przy wyjeździe ten fakt został odnotowany i w myśl ich przepisów należy uregulować cło oraz opłaty.

Moim zdaniem należy zwrócić się do adwokata specjalizującego się w tego typu sprawach i wywalczyć umorzenie zaległości celnej, niestety opłaty manipulacyjne i mandat karny pewnie trzeba będzie opłacić.

W przeciwnym razie mogą wystąpić do naszych organów o ściągnięcie opłat i koszty będą dużo, dużo wyższe.

Sprawa wcale nie jest błaha i nie należy jej lekceważyć tak więc jedyna rada to kierunek na specjalistę

To chyba będzie zbiorowa sprawa,by nikogo nie straszyć-a ułatwić tym wszystkim którzy takowe pismo otrzymali..

Jasne że jak by ktoś wjechał takim sprzętem nieoclonym to od razu na granicy zatrzymanie być może nawet konfiskata pojazdu.

P.S. Rozmawiałem ostatnio na Białorusi - z mieszkańcem jakie wałki kręcą litwini-gdy granice były otwarte ( hokej ) to wjeżdżali pojazdami i wyjeżdżali,nie przejmując sie cłem-dlatego że te auta znikną na zawsze , pojdą na częsci,itp...
Twardy

Postprzez Adampio 2 cze 2014, o 19:24

@ratcop: mozna prosic o skan kolejnych stron? Bo konkrety zaczynaja sie na samym dole pierwszej...

No i pytanie: jak wyglada(ła) w praktyce odprawa celna motórów podczas poprzednich wjazdów RK na Białoruś i wyjazdów z onej? Ktos to robi(ł) centralnie, każdy oddzielnie, każda grupa centralnie,jeszcze inaczej?

Ja mam tylko doświadczenie we wjazdach pojedynczo na Ukrainie i tam system karteczek wymuszał odprawe czasową,potem chyba odpuscili papierologię bo z wyjazdu póltora roku temu nic szczególnego poza sprawdzaniem zielonej kary nie pamiętam.
Adampio

Imię: Piotr
Nazwisko: A.
Wpisz markę posiadanego\ulubionego motocykla: Transalp 600

Postprzez Szymek 2 cze 2014, o 19:48

Tak jak Twardy napisał, może skończyc się tylko grzywną za niezłożenie deklaracji celnej wywowozu środka transportu. Podczas wjazdu została złożona deklaracja celna na tymczasowy wwóz pojazdu mechanicznego(wriemiennyj wwoz). Niestety z przyczyn niewiadomych, przy wyjeździe z Rosji na Ukrainę(przejście graniczne http://goo.gl/maps/RuxJS) deklaracja nie została zarejestrowana w systemie celnym. Czyli według urzędu celnego pojazd w dalszym ciągu znajduje się na terytorium uni celnej, bez uiszczenia należnego cła. Sprawa nie została zamknięta, stąd to pismo z urzędu celnego. Jeżeli jesteś w posiadaniu tego motocykla to przy wjeździe tym pojazdem sprawa się wyjaśni. Niestety będziesz miał zaaresztowany pojazd do czasu wyjaśnienia, ponieważ machina urzędnicza została wprawiona w ruch. W przypadku kolegi, który miał podobną przygodę sprawa została zakończona w 48 godzin. Jeżeli jest znane przejście graniczne przez, które przejeżdżałeś to już jest jakiś ślad. Dodatkowo sprawdź w paszporcie datę przekroczenia granicy. Po tych danych bedzie łatwiej szukac deklaracji wywozowej. Pamietajcie, że w 2010 były dwa odrębne systemy celne, ale przekroczenie granicy BY/RUS odbywało się za okazaniem paszportu(nie wypełnialiśmy deklaracji celnych).
Dlatego tej deklaracji celnej (a szczególnie numerek sprawy) należy pilnowac, a zwłaszcza patrzec na ręce urzędnikowi celnemu, który wpisuje dane do systemu podczas wyjazdu.
Sztuką jest umierać dla oj­czyz­ny, ale naj­większą sztuką jest dob­rze żyć dla niej.
Szymek

Imię: mikus
Nazwisko: *
Wpisz markę posiadanego\ulubionego motocykla: HUNDA

Następna strona

Powrót do RAJDY KATYŃSKIE