XIV Motocyklowy Rajd Katyński.2014 r.

XIV Motocyklowy Rajd Katyński.2014 r.

Postprzez Twardy 9 mar 2014, o 10:27

..http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/ ... kiego.html

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

NaszDziennik.pl jako pierwszy podaje informację o trasie przejazdu XIV Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, który rusza 23 sierpnia i będzie trwał do 14 września 2014 roku. Szczegóły trasy są wciąż w opracowaniu, jednak główny zarys jest już ustalony.

Organizator Rajdu Katyńskiego Wiktor Węgrzyn, pytany, czy nie obawia się w tym roku trudności przejazdowych spowodowanych niestabilną sytuacją na Ukrainie, odpowiada:

- Nie obawiamy się ewentualnej zawieruchy rosyjsko-ukraińskiej. Zmiany w wyjeździe mogą być spowodowane tylko nieotrzymaniem przez uczestników Rajdu niezbędnych wiz. Jeżeli dostaniemy wizy, to jedziemy bez względu na to, co będzie się działo. Nie mam zamiaru zmieniać trasy. Przed pierwszym Rajdem też mnie straszono, pracownicy ambasady polskiej w Moskwie mówili, że jestem wariatem i samobójcą, jadąc w tak specyficzną trasę. Okazało się, że nieprawda. Wszystko było dobrze – wyjaśnia Wiktor Węgrzyn.

Rajd wystartuje spod pomnika ks. Skorupki przy katedrze św. Floriana w Warszawie i pojedzie przez Ossów, Radzymin, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, Janów Podlaski, Pratulin i Brześć.

W związku z prośbą Episkopatu Polski, aby odwiedzać miejsca, gdzie polskie rycerstwo ocaliło chrześcijańską Europę, w ubiegłym roku uczestnicy Rajdu Katyńskiego upamiętnili swoim przejazdem 340. rocznicę Chocimia i 330. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej.

W tym roku motocykliści zamierzają jechać do Warny. Walki rycerzy polskich pod Warną zostały po 1990 roku upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic, „WARNA 10 XI 1444”. W Warnie znajduje się pomnik-mauzoleum Władysława III Warneńczyka.

Na trasie do Mińska motocykliści pojadą przez Brześć. Uczestnicy Rajdu odwiedzą miejsce urodzenia Tadeusza Kościuszki – Mereczowszczyznę, miejsce urodzenia Romualda Traugutta w Szostakowie w powiecie brzeskim, miejsce urodzenia Krystyny Krahelskiej, w rodzinnym majątku w Mazurkach nad rzeką Szczarą pod Baranowiczami. To jej twarz ma pomnik Syreny Warszawskiej.

Pielgrzymi motocyklowi odwiedzą też posiadłość Tadeusza Rejtana w Hruszówce koło Lachowicz. Trasa będzie również wiodła przez Nieśwież – siedlisko Radziwiłłów, oraz Kuropaty – uroczysko na skraju Mińska na Białorusi, w którym odkryte zostały masowe groby ludzi rozstrzelanych przez NKWD w latach 1937-1941. Kolejnym punktem na mapie będzie Orsza – pole wielkiej bitwy polskiej.Walki rycerzy polskich pod Orszą również zostały po 1990 roku upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic, „ORSZA 8 IX 1514”.

Następnie grupa polskich pielgrzymów przejedzie przez Smoleńsk, Katyń, Moskwę, Kijów, Żytomierz, Berdyczów,Chmielnik, Winnicę, Latyczów, Kamieniec Podolski, Chocim, Czerniowce, Warnę, Adampol – w celu odwiedzenia potomków powstańców listopadowych oraz miejsce śmierci Adama Mickiewicza – Stambuł w celu odwiedzenia muzeum poświęconego poecie.

Ostatnie dwa dni trasy będą wiodły przez Wadowice, Częstochowę – Jasną Górę do Warszawy.

Naszych Czytelników będziemy na bieżąco informować o przygotowaniach do Rajdu. Motocyklistom życzymy udanego organizowania się na patriotyczną pielgrzymkę.

Agnieszka Paprocka-Waszkiewicz.
Twardy

Imię: Wojciech
Nazwisko: Twardy
Wpisz markę posiadanego\ulubionego motocykla: Yamaha Fazer FZ 6 S
gadu: 6513592
tlen: 0

Re: XIV Motocyklowy Rajd Katyński.2014 r.

Postprzez Twardy 24 mar 2014, o 20:40

XIV MIĘDZYNARODOWY MOTOCYKLOWY RAJD KATYŃSKI odbędzie się w
dniach 23 sierpnia do 14 września 2014 roku i potrwa 3 tygodnie.

W ramach przygotowań do obchodów 1050 letniej rocznicy Chrztu Polski, w porozumieniu z
Episkopatem Polski, odwiedzamy pola bitewne, gdzie Polskie Rycerstwo obroniło
Chrześcijańską Europę.

W ubiegłym roku, w 340 rocznicę bitwy byliśmy pod Chocimiem i w 330
rocznicę byliśmy pod Wiedniem.

W tym roku, w 570 rocznicę bitwy, namioty nasze rozstawimy
pod Warną.

Odwiedzimy potomków powstańców listopadowych w Adampolu i miejsce śmierci
Adama Mickiewicza w Istambule, w Turcji.

Rajd wystartuje 23 sierpnia o godz. 9:00 sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza na Pl. Marszałka
Piłsudskiego w Warszawie.

Już w pierwszego dnia namioty rozstawimy w Szostakowie, tam gdzie urodził się Romuald
Traugutt, a potem poprzez Mereszowszczyznę – miejsce urodzenia Tadeusza Kościuszki,

Mazurki nad Szczarą – miejsce urodzenia Krystyny Krachelskiej, Hruszówkę – miejsce
urodzenia Tadeusza Rejtana i naszego Patrona ks. Sławomira Żarskiego,

Pojedziemy do :
Nieświerza, do Radziwiłłów. I dalej poprzez ziemię Kresową, która wydała tylu wielkich Polaków
pojedziemy do Smoleńska i Katynia.

A potem Moskwa, Kijów, Żytomierz, Berdyczów,

Chmielnik, Winnica, Latyczów, Bar, Nowa Uszyca, Kamieniec Podolski, Chocim, Okopy Św.
Trójcy, Czerniowce i 3 września przyjedziemy do Warny.

I jeszcze skok do Istambułu i
Adampola.

Odwiedzimy potomków powstańców listopadowych i muzeum Adama Mickiewicza,
tam gdzie zmarł Wielki Kresowianin.

Powrócimy przez Sofię, Belgrad, Budapeszt, Wadowice,

Jasną Górę i 14 września o godz. 14:00 zakończymy XIV Rajd Katyński przed Pomnikiem Katyńskim przy ul. Podwale w Warszawie.

Rajdowi Katyńskiemu będą towarzyszyć:

III Zlot Motocyklowy w Ponarach i V Zlot Motocyklowy
w Hucie Pieniackiej.

Wszyscy startujemy razem 23 sierpnia, sprzed Grobu Nieznanego
Żołnierza, ale już w Warszawie każdy rusza w swoim kierunku.

W tym roku trasy nie pokrywają
się, ale uczestnicy zlotu w Hucie Pieniackiej będą mogli dołączyć do drugiej części XIV Rajdu
Katyńskiego na Podolu.
Twardy

Postprzez Zielo 29 mar 2014, o 19:40

Twardy, nie jedziemy sami tylko z grupą motocyklistów kto zapewni bezpieczeństwo uczestnikom. Czy tak jak było dotychczas - niech każdy martwi się sam o siebie? Trasa wiedzie (ta planowana) przez bardzo niebezpieczne rejony - Ukrainę wschodnią, tam za nami nie przepadają za wtrącanie się w nieswoje sprawy. Należy się nad tym zastanowić.
O spowodowanie groźnego wypadku nietrudno.
Zielo

Imię: Zbyszek
Nazwisko: Zieliński
gadu: 0

Postprzez Adampio 29 mar 2014, o 22:41

Zielo: czy ktokolwiek dotychczas na RK "zapewniał bezpieczeństwo"? To jest impreza dla dorosłych, a nie usluga turystyczna. Być może warto o tym jasno napisać ale przez wiele lat tulalem się turystycznie po świecie i zawsze widziam ze jak mi się cos stanie to widocznie taki los ale także ze współtowarzyszye pomogą na ile będą mogli.
I ze nie bede ciagal po sadach organizatora.
Być może bezpodstawnie uwazalem ze na RK tez tak jest :D
Adampio

Imię: Piotr
Nazwisko: A.
Wpisz markę posiadanego\ulubionego motocykla: Transalp 600

Postprzez Zielo 30 mar 2014, o 19:05

twardy, RK jest dla dorosłych ale organizator powinien zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom. "Mówiąc" o groźnym wypadku nie miałem na myśli jednego motocykla, bo stałoby się tak jak napisałeś, inni uczestnicy pomogą. Sam też tak robiłem w miarę swoich możliwości. Ale mam na myśli karambol. Ktoś z organizatorów sobie wymyślił jazdę w grupie całego rajdu z prędkościami rzędu 80 - 100 km/h, niech pseudo sympatyk rzuci coś w środek grupy i niech się przewróci jeden motocyklista. Resztę można sobie wyobrazić.
I taki przypadek miałem na myśli pisząc o zagrożeniu.
Zielo

Imię: Zbyszek
Nazwisko: Zieliński

Postprzez fajerstarter 30 mar 2014, o 22:08

nie chcę się za bardzo mądrzyć bo sam nie wiem czy pojadę,ale Zielo,mam ten sam dylemat,ale powiem ci tak,nie chcesz? nie jedz,nikt cię nie zmusza do tego i tyle,jesteś dorosłym facetem i nikt o twoją dupe nie będzie się martwił,a jak żądasz całodobowej opieki nad swoim tyłkiem to daj organizatorom wolną rękę do decydowania o swoim prywatnym życiu tzn.co robisz w domu,gdzie masz pracować,z kim sypiać,co jeść,po prostu kupujemy ci pieluchy i wracamy do przeszłości,jest przecież gey parada,rozpoczęcie sezonu na Bemowie i wiele wiele innych fajnych genderowych bezpiecznych imprez,byłeś w wojsku?
fajerstarter

Imię: Fajer
Nazwisko: Starter
Wpisz markę posiadanego\ulubionego motocykla: HONDA VARADERO1000 honda 900rr fireblade
gadu: 7832933

Postprzez Daro 31 mar 2014, o 08:26

Zielo napisał(a):twardy, RK jest dla dorosłych ale organizator powinien zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom. "Mówiąc" o groźnym wypadku nie miałem na myśli jednego motocykla, bo stałoby się tak jak napisałeś, inni uczestnicy pomogą. Sam też tak robiłem w miarę swoich możliwości. Ale mam na myśli karambol. Ktoś z organizatorów sobie wymyślił jazdę w grupie całego rajdu z prędkościami rzędu 80 - 100 km/h, niech pseudo sympatyk rzuci coś w środek grupy i niech się przewróci jeden motocyklista. Resztę można sobie wyobrazić.
I taki przypadek miałem na myśli pisząc o zagrożeniu.

Organizator nie ma takiej MOCY żeby zapewnić 100% bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom .
Nikt takiego bezpieczeństwa nie jest wstanie zapewnić i nigdzie .
Organizator ubezpiecza uczestników . Reszta we własnym zakresie i innych uczestników Rajdu .
Taka sytuacja jak opisujesz z "pseudo sympatykiem" może zdarzyć się wszędzie i każdemu . Jadącemu w RK i jadącemu samemu . Tego nie da się przewidzieć , sam wiesz .

Jadąc na RK można się dodatkowo ubezpieczyć . Do drogi trzeba przygotować nie tylko motor , ale i siebie . Właśnie pod kątem bezpieczeństwa .
Umiejętności , kondycja fizyczna i zdrowotna to podstawa . Żeby się nie męczyć i innych .
Ale trzeba pomyśleć o tym co Cię trapi i o czym piszesz .
Jak ja robię i robiłem przed wyjazdem na RK lub inny wyjazd :
-zamykam i załatwiam wszystkie sprawy które mogę zrobić przed wyjazdem .
-ogarniam wszystko co mogę żeby najbliższych nie zostawić z bałaganem jak bym nie wracał czy nie wrócił .
-zostawiam wszelkie upoważnienia i zalecenia ..
-ubezpieczam się i zabezpieczam w dodatkową kasę na ewentualną okoliczność .
Wtedy w miarę spokojnie mogę wyjść z domu i jechać :)
Co jeszcze można zrobić ? To już każdy sobie dopowie , bo to taka indywidualna sprawa i sytuacje , realia ma się różne .

Dobrze że zadałeś takie pytanie , bo jadący po raz pierwszy chcieli by to na pewno wiedzieć .
Daro

Imię: Darek
Nazwisko: Ostolski

Postprzez Szymek 31 mar 2014, o 14:40

Myślę, że każdego roku są takie same obawy o bezpieczeństwo. Ale jak przyjdzie do jechania w kolumnie prowadzonej przez milicję, to każdy narzeka, że nudno, wolno i spać się chce. ;)
A jak się rozjedziemy grupami to policja rosyjska zbiera nas do kupy, aby mieć na oku. :lol:
I tak źle i tak niedobrze. Dobrze wiemy, że podróż na wschód wiąże się z niespodziewanymi przygodami i sytuacjami.
Na zachód jadą Ci co mają portfele, na wschód co mają charakter. :roll:
Sztuką jest umierać dla oj­czyz­ny, ale naj­większą sztuką jest dob­rze żyć dla niej.
Szymek

Imię: mikus
Nazwisko: *
Wpisz markę posiadanego\ulubionego motocykla: HUNDA

Postprzez Twardy 31 mar 2014, o 19:39

Wkleiłem info co do RK z komunikatu - właśnie po to by rozwijać wątek a nie go poniewierać.

Zielo - byłeś - wiesz jak jest-właściwie-jak było-bo za każdym razem jest inaczej,inna sytuacja,polityczna-i goepolityczna-ostatnio z Ukrainą (Krym ).

Wypadki się zdarzają na trasie RK -nawet śmiertelny - na LT. Była to wina innego kierowcy samochodu.

Patrz :

http://www.rajdkatynski.net/pro-memoria.html?start=2

ŚP.

RYSZARD POBIKROWSKI

+2008

Uczestnik VII MMRK i rajdu "Jak Czarnecki do Poznania".

Zginął tragicznie w rejonie Solecznik na Litwie, w kolizji z samochodem,

odprowadzając VIII MMRK do granicy z Białorusią.

„W poprzednich rajdach nie było takich wypadków, najwyżej drobne stłuczki.

Tym razem skończyło się bardzo pechowo.

Samochód, który jechał przed nim, nagle skręcił i Ryszard Pobikrowski uderzył w auto.

Spadł mu kask i doznał poważnego urazu głowy. Nie udało się go uratować”

(wspomnienie Radka Kozlowskiego z Jelcza-Laskowic, uczestnika VIII MMRK)

Jadąc motocyklem jak i podróżując autem na wiele rzeczy mamy wpływ - ale też od wielu jesteśmy zależni - od innych kierowców na drodze,pogody,samopoczucia,zwierzaków.................

Dlatego też Zielo uprawianie czarnowidztwa nie jest dobrym pomysłem.

chociaż może jest to spowodowane troską o motocyklistów jadących w kolumnie.

Pytam się Was- motocyklistów RK czy - ktoś spotkał sie z tak wrogim przyjęciem na Ukrainie jak fizyczny atak na osobe lub motocykl ?

( zdarzały się kradzieże i motocykla jak i personalne ) - Czy na to mieliśmy wpływ? To odrębny temat.

Trzeba uważać zawsze i wszędzie. Liczyć na Kolegów i mieć wiarę w ludzi - której Tobie zaczyna brakować....
Twardy

Postprzez fajerstarter 15 kwi 2014, o 15:14

Jest gdzieś jakaś rozpiska w jakie dni rajd będzie w jakich miejscach?
fajerstarter

Imię: Fajer
Nazwisko: Starter
Wpisz markę posiadanego\ulubionego motocykla: HONDA VARADERO1000 honda 900rr fireblade
gadu: 7832933

Następna strona

Powrót do RAJDY KATYŃSKIE