http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosc ... /id/145255Uroczyste odsłonięcie pomnika bohaterskiej sanitariuszki w miejscowości Gruszki nieopodal Narewki.
W ten sposób została uhonorowana bohaterska sanitariuszka, która w 1946 roku oddała życie za ojczyznę.
W miejscowości Gruszki nieopodal Narewki odbyło się w niedzielę (11.06) uroczyste odsłonięcie pomnika Danuty Siedzikówny - "Inki".

............"symboliczny powrót sanitariuszki w rodzinne strony"
Pomnik "Inki" stoi przy siedzibie Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach, niedaleko wsi Guszczewina, gdzie Siedzikówna się urodziła.
Pomnik przedstawia postać młodej sanitariuszki, która przez ramię ma przewieszoną torbę sanitarną, a w ręku trzyma bandaż. ................
Inko witaj w domu
fot. Krzysztof Sobolewski
Pomnik sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki”, która została skazana na śmierć przez komunistyczne władze, został odsłonięty 11 czerwca na terenie Nadleśnictwa Browsk. Uroczystość została objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Pomnik ustawiono w miejscowości Gruszki, to rodzinne strony „Inki", która się urodziła i wychowała w Guszczewinie. Autorem projektu pomnika jest Marek Maślaniec, twórca wielu rzeźb, którego prace były wystawiane m.in. w Pałacu Sztuki w Krakowie. Projektantem cokołu, otoczenia pomnika i opiekunem artystycznym jest prof. Andrzej Strumiłło.
W mszy polowej uczestniczyło 3 tys. osób, w tym wielu leśników zaproszonych z całej Polski, mieszkańców regionu oraz młodych uczestników Ekologicznego Forum Młodzieży.
W uroczystość odsłonięcia i poświecenia pomnika wzięli udział kpt. Józef Rusak, kolega „Inki" z czasów walki o niepodległość, Anna Teretel, cioteczna wnuczka, a także Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych, arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda, Jan Szyszko, minister środowiska, Jarosław Zieliński wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Michał Dworczyk, wiceminister obrony narodowej.
List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał wiceminister środowiska. Prezydenta Andrzej Duda napisał, że "Inka" wykazała się niezłomną postawą "w obronie męstwa, honoru i miłości ojczyzny". Dodał, że ta uroczystość jest "aktem zadośćuczynienia" za wyrządzone krzywdy.
Dyrektor generalny w swoim przemówieniu podkreślił rolę Lasów Państwowych w obronności, a także znaczenie LP dla gospodarki kraju.
Natomiast minister Szyszko, cytując Danutę Siedzikównę nawiązał do obecnej sytuacji w Puszczy Białowieskiej i walkę o jej zachowanie i ratowanie.
Na koniec uroczystości odsłonięcia odczytano apel pamięci ku czci żołnierzy wyklętych.
Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika ogłoszono także wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Danuty „Inki" Siedzikówny. Laureatem pierwszej nagrody został Marcin Królikowski z Warszawy, drugiej Wojciech Roszkowski z Tykocina, trzeciej Bogumiła Jęcek z Łodzi. Odsłonięcie postumentu zostało poprzedzone koncertem zespołu „Panny Wyklęte". To był hołd złożony młodym dziewczynom, które, tak jak „Inka", oddały swe życie walcząc o niepodległość Polski.
Źródło: bialystok.lasy.gov.pl